Dodge Ram 1500 Pickup DS (2009–2012)
Dodge Ram 1500 Pickup ram 1500 slt regular cab 2wd
DS (2009–2012), 2009–2012. Gasoline · 4.7 L · 310 hp · 5-speed automatic · Rear-wheel drive.
DS (2009–2012)
2009 - 2012
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.7 L
Horsepower
310
Torque
330 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3569 mm
Dimensions
5817 × 2017 × 1923 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5817 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1923 mm |
| Wheelbase | 3569 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Wheel size | 265/70R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.7 L |
| Horsepower | 310 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |