Dodge Ram 1500 Pickup DS second facelift (2016–2018)
Dodge Ram 1500 Pickup ram 1500 rebel 3.0l 4x4 crew cab 5.6 ft. box
DS second facelift (2016–2018), 2016–2018. Diesel · 3.0 L · 240 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.0 s.
DS second facelift (2016–2018)
2016 - 2018
22
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
3.0 L
Horsepower
240
Torque
420 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.0 s
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3569 mm
Dimensions
5817 × 2017 × 1981 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 27.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5817 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1981 mm |
| Wheelbase | 3569 mm |
| Clearance | 10 mm |
| Front track | 68 mm |
| Rear track | 68 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 420 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Common-rail direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |