Dodge Ram 1500 Pickup DR/DH facelift (2006–2015)
Dodge Ram 1500 Pickup ram 1500 pickup 4wd
DR/DH facelift (2006–2015), 2005–2008. Gasoline · 4.7 L · 235 hp · 6-speed manual · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
DR/DH facelift (2006–2015)
2005 - 2008
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.7 L
Horsepower
235
Transmission
6-speed manual
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3569 mm
Dimensions
5784 × 2017 × 1890 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 5784 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1890 mm |
| Wheelbase | 3569 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.7 L |
| Horsepower | 235 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|