Dodge Ram 1500 Pickup DR/DH facelift (2006–2015)
Dodge Ram 1500 Pickup ram 1500 pickup 2wd
DR/DH facelift (2006–2015), 2002–2012. Gasoline · 3.7 L · 215 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
DR/DH facelift (2006–2015)
2002 - 2012
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
215
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3569 mm
Dimensions
5784 × 2017 × 1890 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 5784 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1890 mm |
| Wheelbase | 3569 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 215 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|