Dodge Ram 1500 Pickup DR/DH facelift (2006–2015)
Dodge Ram 1500 Pickup ram 1500 pickup 2wd
DR/DH facelift (2006–2015), 2012–2012. Gasoline · 5.7 L · 390 hp · 6-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
DR/DH facelift (2006–2015)
2012 - 2012
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
390
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3569 mm
Dimensions
5817 × 2017 × 1923 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 5817 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1923 mm |
| Wheelbase | 3569 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 390 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Midgrade |
|---|