Dodge Ram 1500 Pickup BR/BE (1994–2005)
Dodge Ram 1500 Pickup ram 1500 pickup 2wd
BR/BE (1994–2005), 1994–2001. Gasoline · 5.2 L · 230 hp · Manual 5-spd · Rear-Wheel Drive.
BR/BE (1994–2005)
1994 - 2001
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Horsepower
230
Torque
300 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
131 mm
Dimensions
224 × 79 × 72 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 16.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 224 mm |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Height | 72 mm |
| Wheelbase | 131 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.2 L |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |