Dodge Raider First generation (1987–1990)
Dodge Raider raider 4wd
First generation (1987–1990), 1987–1988. Gasoline · 2.6 L · 109 hp · Automatic 4-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
First generation (1987–1990)
1987 - 1988
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.6 L
Horsepower
109
Torque
137 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2464 mm
Dimensions
4491 × 1689 × 1720 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 23.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4491 mm |
|---|---|
| Width | 1689 mm |
| Height | 1720 mm |
| Wheelbase | 2464 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 55 mm |
| Rear track | 55 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.2 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.6 L |
| Horsepower | 109 hp |
| Torque | 137 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |