Dodge Power Ram 50 Pickup first generation (1984–1985)
Dodge Power Ram 50 Pickup power ram 50 pickup 4wd
first generation (1984–1985), 1984–1985. Gasoline · 2.6 L · 97 hp · Manual 5-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
first generation (1984–1985)
1984 - 1985
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.6 L
Horsepower
97
Transmission
Manual 5-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
2624 mm
Dimensions
4440 × 1669 × 1570 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Small Pickup Trucks 4WD |
|---|
Dimensions
| Length | 4440 mm |
|---|---|
| Width | 1669 mm |
| Height | 1570 mm |
| Wheelbase | 2624 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.6 L |
| Horsepower | 97 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|