Dodge Power Ram 50 Pickup first generation (1990–1993)
Dodge Power Ram 50 Pickup power ram 50 4wd
first generation (1990–1993), 1990–1993. Gasoline · 2.4 L · 116 hp · Automatic 4-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
first generation (1990–1993)
1990 - 1993
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
116
Torque
136 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
2664 mm
Dimensions
4440 × 1689 × 1621 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 20.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4440 mm |
|---|---|
| Width | 1689 mm |
| Height | 1621 mm |
| Wheelbase | 2664 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.3 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 116 hp |
| Torque | 136 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |