Dodge Power Ram 50 Pickup first generation (1986–1989)
Dodge Power Ram 50 Pickup power ram50 4wd
first generation (1986–1989), 1986–1989. Gasoline · 2.6 L · Manual 5-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
first generation (1986–1989)
1986 - 1989
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.6 L
Transmission
Manual 5-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
104 mm
Dimensions
175 × 67 × 62 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 18.0 mpg
General information
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks |
|---|
Dimensions
| Length | 175 mm |
|---|---|
| Width | 67 mm |
| Height | 62 mm |
| Wheelbase | 104 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.6 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |