Dodge Omni L-body facelift (1981–1984)
Dodge Omni omni 1.6
L-body facelift (1981–1984), 1984–1984. Gasoline · 1.6 L · 4-speed manual · Front-wheel drive.
L-body facelift (1981–1984)
1984 - 1984
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Transmission
4-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2515 mm
Dimensions
3988 × 1651 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 34.0 / 29.0 mpg
General information
| Vehicle class | Compact Cars |
|---|---|
| Doors | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3988 mm |
|---|---|
| Width | 1651 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2515 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 29.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |