Dodge Omni L-body (1978–1980)
Dodge Omni dodge omni 2.2l
L-body (1978–1980), 1980–1980. Gasoline · 2.2 L · 84 hp · 4-speed manual · Front-wheel drive.
L-body (1978–1980)
1980 - 1980
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
84
Torque
108 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2520 mm
Dimensions
4470 × 1651 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 29.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4470 mm |
|---|---|
| Width | 1651 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2520 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 84 hp |
| Torque | 108 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |