Dodge Omni L-body (1978–1980)
Dodge Omni dodge omni 024 1.7l
L-body (1978–1980), 1978–1980. Gasoline · 1.7 L · 77 hp · 4-speed manual · Front-wheel drive.
L-body (1978–1980)
1978 - 1980
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.7 L
Horsepower
77
Torque
90 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2520 mm
Dimensions
4470 × 1651 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 31.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4470 mm |
|---|---|
| Width | 1651 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2520 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 77 hp |
| Torque | 90 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |