Dodge Nitro KA (2007–2009)
Dodge Nitro nitro 4wd
KA (2007–2009), 2007–2011. Gasoline · 3.7 L · 210 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 10.3 s.
KA (2007–2009)
2007 - 2011
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
210
Torque
235 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
10.3 s
Curb weight
4370 lbs
Wheelbase
2764 mm
Dimensions
4544 × 1857 × 1727 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4544 mm |
|---|---|
| Width | 1857 mm |
| Height | 1727 mm |
| Wheelbase | 2764 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 235/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4370 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 10.3 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |