Dodge Neon/SRT-4/SX 2.0 Second generation (2003–2005)
Dodge Neon/SRT-4/SX 2.0 dodge sx 2.0 se
Second generation (2003–2005), 2005–2005. Gasoline · 2.0 L · 132 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.8 s and top speed 118 mph.
Second generation (2003–2005)
2005 - 2005
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
132
Torque
130 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.8 s
Top speed
118 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2667 mm
Dimensions
4430 × 1712 × 1425 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 32.0 / 28.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4430 mm |
|---|---|
| Width | 1712 mm |
| Height | 1425 mm |
| Wheelbase | 2667 mm |
| Wheel size | 185/60R14 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 132 hp |
| Torque | 130 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.8 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.8 s |
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Twist-beam axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |