Dodge Neon/SRT-4/SX 2.0 Second generation facelift (2003–2005)
Dodge Neon/SRT-4/SX 2.0 neon/srt-4/sx 2.0
Second generation facelift (2003–2005), 2003–2005. 2.4 L · 215 hp · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
Second generation facelift (2003–2005)
2003 - 2005
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine volume
2.4 L
Horsepower
215
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2667 mm
Dimensions
4430 × 1712 × 1425 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Compact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4430 mm |
|---|---|
| Width | 1712 mm |
| Height | 1425 mm |
| Wheelbase | 2667 mm |
Engine
| Engine volume | 2.4 L |
|---|---|
| Horsepower | 215 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|