Dodge Neon/SRT-4/SX 2.0 First generation (1995–2002)
Dodge Neon/SRT-4/SX 2.0 dodge neon srt-4
First generation (1995–2002), 2003–2005. Gasoline · 2.4 L · 230 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 5.9 s.
First generation (1995–2002)
2003 - 2005
16
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
230
Torque
250 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
5.9 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2642 mm
Dimensions
4430 × 1712 × 1425 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4430 mm |
|---|---|
| Width | 1712 mm |
| Height | 1425 mm |
| Wheelbase | 2642 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 250 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 5.9 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Twist beam axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |