Dodge Neon PL facelift (2000–2005)
Dodge Neon neon
PL facelift (2000–2005), 2002–2002. Gasoline · 2.0 L · 132 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
PL facelift (2000–2005)
2002 - 2002
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
132
Torque
130 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2642 mm
Dimensions
4430 × 1712 × 1425 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 29.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4430 mm |
|---|---|
| Width | 1712 mm |
| Height | 1425 mm |
| Wheelbase | 2642 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 132 hp |
| Torque | 130 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |