Dodge Neon PL (1995–1999)
Dodge Neon neon highline sport
PL (1995–1999), 1995–1999. Gasoline · 2.0 L · 132 hp · 5-speed manual · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.5 s and top speed 115 mph.
PL (1995–1999)
1995 - 1999
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
132
Torque
129 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.5 s
Top speed
115 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2642 mm
Dimensions
4364 × 1712 × 1415 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 31.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4364 mm |
|---|---|
| Width | 1712 mm |
| Height | 1415 mm |
| Wheelbase | 2642 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 132 hp |
| Torque | 129 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.8 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 115 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.5 s |
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Twist-beam axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |