Dodge Monaco Third generation (1974–1992)
Dodge Monaco monaco base
Third generation (1974–1992), 1977–1977. Gasoline · 5.2 L · 150 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Third generation (1974–1992)
1977 - 1977
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Horsepower
150
Torque
245 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2921 mm
Dimensions
5626 × 2019 × 1372 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5626 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2921 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.2 L |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 245 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle with leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |