Dodge Monaco First generation facelift (1966–1968)
Dodge Monaco dodge monaco 440 v8
First generation facelift (1966–1968), 1966–1968. Gasoline · 7.2 L · 375 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
First generation facelift (1966–1968)
1966 - 1968
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.2 L
Horsepower
375
Torque
480 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3099 mm
Dimensions
5613 × 2007 × 1397 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5613 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1397 mm |
| Wheelbase | 3099 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, longitudinal |
| Engine volume | 7.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 375 hp |
| Torque | 480 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | 4-barrel carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |