Dodge Monaco First generation (1965–1973)
Dodge Monaco dodge monaco 426 v8
First generation (1965–1973), 1965–1965. Gasoline · 7.0 L · 365 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
First generation (1965–1973)
1965 - 1965
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.0 L
Horsepower
365
Torque
470 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3086 mm
Dimensions
5563 × 2022 × 1422 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5563 mm |
|---|---|
| Width | 2022 mm |
| Height | 1422 mm |
| Wheelbase | 3086 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.0 L |
| Horsepower | 365 hp |
| Torque | 470 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |