Dodge Magnum LX (2005–2008)
Dodge Magnum magnum awd
LX (2005–2008), 2005–2008. Gasoline · 3.5 L · 5-speed automatic · All-wheel drive.
LX (2005–2008)
2005 - 2008
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Transmission
5-speed automatic
Drive
All-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3048 mm
Dimensions
5022 × 1882 × 1450 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 4WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5022 mm |
|---|---|
| Width | 1882 mm |
| Height | 1450 mm |
| Wheelbase | 3048 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |