Dodge Lancer K-car platform (1987–1987)
Dodge Lancer dodge lancer convertible 2.5
K-car platform (1987–1987), 1987–1987. Gasoline · 2.5 L · 100 hp · 3-speed automatic · Front-wheel drive.
K-car platform (1987–1987)
1987 - 1987
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
100
Torque
135 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4445 × 1702 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4445 mm |
|---|---|
| Width | 1702 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, transverse |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 100 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-independent |
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |