Dodge Journey JC facelift (2011–2020)
Dodge Journey journey
JC facelift (2011–2020), 2016–2020. Gasoline · 2.4 L · 173 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
JC facelift (2011–2020)
2016 - 2020
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
173
Torque
166 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3840 lbs
Wheelbase
2891 mm
Dimensions
4887 × 1834 × 1692 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 25.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 2WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4887 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1692 mm |
| Wheelbase | 2891 mm |
| Wheel size | 225/70R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3840 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 173 hp |
| Torque | 166 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |