Dodge Journey JC (2009–2010)
Dodge Journey r/t fwd
JC (2009–2010), 2010–2010. Gasoline · 3.5 L · 235 hp · Automatic · FWD.
JC (2009–2010)
2010 - 2010
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
235
Transmission
Automatic
Drive
FWD
Wheelbase
2891 mm
Dimensions
4887 × 1834 × 1692 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 2WD |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Dimensions
| Length | 4887 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1692 mm |
| Wheelbase | 2891 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Horsepower | 235 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | FWD |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |