Dodge Intrepid LH (1993–2000)
Dodge Intrepid intrepid
LH (1993–2000), 1998–2000. Gasoline · 3.2 L · 225 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
LH (1993–2000)
1998 - 2000
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
225
Torque
225 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
5174 × 1890 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5174 mm |
|---|---|
| Width | 1890 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 16 L |
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |