Dodge Hornet first generation (2023–present)
Dodge Hornet hornet phev awd
first generation (2023–present), 2024–2024. Gasoline · 1.3 L · 288 hp · 6-speed automatic · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.1 s and top speed 128 mph.
first generation (2023–present)
2024 - 2024
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.3 L
Horsepower
288
Transmission
6-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
6.1 s
Top speed
128 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2637 mm
Dimensions
4521 × 2083 × 1600 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4521 mm |
|---|---|
| Width | 2083 mm |
| Height | 1600 mm |
| Wheelbase | 2637 mm |
| Wheel size | 235/40R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 11.2 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.3 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 288 hp |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| PHEV city range | 46 mi |
| PHEV highway range | 47 mi |
| PHEV combined range | 47 mi |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 128 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.1 s |
| Fuel type | Regular Gas and Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |