Dodge Grand Caravan RT (2008–2010)
Dodge Grand Caravan grand caravan
RT (2008–2010), 2010–2010. FFV · 3.3 L · 175 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
RT (2008–2010)
2010 - 2010
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
FFV
Engine volume
3.3 L
Horsepower
175
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
3078 mm
Dimensions
5144 × 1999 × 1750 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Minivan - 2WD |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
Dimensions
| Length | 5144 mm |
|---|---|
| Width | 1999 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3078 mm |
Engine
| Engine volume | 3.3 L |
|---|---|
| Horsepower | 175 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Gasoline or E85 |
|---|