Dodge Grand Caravan AS (1987–2000)
Dodge Grand Caravan grand caravan 3.0
AS (1987–2000), 1996–2000. Gasoline · 3.0 L · 158 hp · Automatic 4-speed · Front-wheel drive.
AS (1987–2000)
1996 - 2000
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
158
Torque
173 lb-ft
Transmission
Automatic 4-speed
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
3025 mm
Dimensions
4897 × 1831 × 1676 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4897 mm |
|---|---|
| Width | 1831 mm |
| Height | 1676 mm |
| Wheelbase | 3025 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 158 hp |
| Torque | 173 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-speed |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |