Dodge Grand Caravan AS (1987–2000)
Dodge Grand Caravan grand caravan 2.4
AS (1987–2000), 1996–2000. Gasoline · 2.4 L · 150 hp · Manual 5-speed · Front-wheel drive.
AS (1987–2000)
1996 - 2000
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
150
Torque
167 lb-ft
Transmission
Manual 5-speed
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
3025 mm
Dimensions
4897 × 1831 × 1676 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 24.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4897 mm |
|---|---|
| Width | 1831 mm |
| Height | 1676 mm |
| Wheelbase | 3025 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 167 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-speed |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |