Dodge Dynasty C-body facelift (1990–1993)
Dodge Dynasty dynasty 2.5
C-body facelift (1990–1993), 1988–1993. Gasoline · 2.5 L · 100 hp · Automatic 3-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 12.5 s.
C-body facelift (1990–1993)
1988 - 1993
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
100
Torque
122 lb-ft
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
12.5 s
Wheelbase
2642 mm
Dimensions
4877 × 1753 × 1372 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 26.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4877 mm |
|---|---|
| Width | 1753 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2642 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 100 hp |
| Torque | 122 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 12.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |