Dodge Dynasty C-body facelift (1990–1993)
Dodge Dynasty dynasty 3.0
C-body facelift (1990–1993), 1989–1993. Gasoline · 3.0 L · 141 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 10.5 s.
C-body facelift (1990–1993)
1989 - 1993
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
141
Torque
170 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
10.5 s
Wheelbase
2642 mm
Dimensions
4877 × 1753 × 1372 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4877 mm |
|---|---|
| Width | 1753 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2642 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 141 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 10.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |