Dodge Dynasty C-body (1988–1989)
Dodge Dynasty dynasty 3.0
C-body (1988–1989), 1988–1988. Gasoline · 3.0 L · 141 hp · Automatic 3-spd · Front-Wheel Drive.
C-body (1988–1989)
1988 - 1988
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
141
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4877 × 1753 × 1372 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Midsize Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4877 mm |
|---|---|
| Width | 1753 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 141 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|