Dodge Durango WD (2011–present)
Dodge Durango durango srt awd
WD (2011–present), 2021–2024. Gasoline · 6.2 L · 710 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.5 s and top speed 180 mph.
WD (2011–present)
2021 - 2024
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
710
Torque
645 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.5 s
Top speed
180 mph
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3043 mm
Dimensions
5110 × 1925 × 1801 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 17.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5110 mm |
|---|---|
| Width | 1925 mm |
| Height | 1801 mm |
| Wheelbase | 3043 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 295/45R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 24.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.2 L |
| Horsepower | 710 hp |
| Torque | 645 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 180 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.5 s |
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |