Dodge Durango WD (2011–present)
Dodge Durango limited rwd
WD (2011–present), 2014–2014. Gasoline · 3.6 L · 290 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive.
WD (2011–present)
2014 - 2014
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
290
Torque
260 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3043 mm
Dimensions
5110 × 1925 × 1801 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Sport Utility Vehicle 2WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5110 mm |
|---|---|
| Width | 1925 mm |
| Height | 1801 mm |
| Wheelbase | 3043 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 290 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |