Dodge Durango HB facelift (2011–2013)
Dodge Durango durango 4wd
HB facelift (2011–2013), 2013–2013. Gasoline · 3.6 L · 290 hp · Automatic 5-spd · 4-Wheel Drive.
HB facelift (2011–2013)
2013 - 2013
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
290
Transmission
Automatic 5-spd
Drive
4-Wheel Drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3043 mm
Dimensions
5110 × 1925 × 1801 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5110 mm |
|---|---|
| Width | 1925 mm |
| Height | 1801 mm |
| Wheelbase | 3043 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 24.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 290 hp |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Compression ratio | 10.2 |
| Bore and stroke | 96.0 mm x 83.0 mm |
| Engine code | Pentastar |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 5-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Gasoline or E85 |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |