Dodge Durango HB facelift (2011–2013)
Dodge Durango durango 2wd
HB facelift (2011–2013), 2012–2013. Gasoline · 5.7 L · 360 hp · Automatic 6-spd · Rear-Wheel Drive.
HB facelift (2011–2013)
2012 - 2013
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
360
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3043 mm
Dimensions
5110 × 1925 × 1801 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5110 mm |
|---|---|
| Width | 1925 mm |
| Height | 1801 mm |
| Wheelbase | 3043 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 24.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 360 hp |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Compression ratio | 10.5 |
| Bore and stroke | 99.5 mm x 90.9 mm |
| Engine code | HEMI 5.7 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Midgrade |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |