Dodge Durango DN (1998–2010)
Dodge Durango durango hev
DN (1998–2010), 2009–2009. Hybrid · 5.7 L · Automatic 4-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
DN (1998–2010)
2009 - 2009
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Hybrid
Engine volume
5.7 L
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3043 mm
Dimensions
4872 × 1941 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 24.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle |
| Doors | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1941 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 3043 mm |
Engine
| Engine type | Hybrid |
|---|---|
| Engine volume | 5.7 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |