Dodge Durango DN (1998–2010)
Dodge Durango durango 2wd
DN (1998–2010), 2002–2009. Flexible Fuel · 4.7 L · Automatic 5-spd · Rear-Wheel Drive.
DN (1998–2010)
2002 - 2009
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible Fuel
Engine volume
4.7 L
Transmission
Automatic 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
4768 × 1819 × 1803 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 18.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle |
| Doors | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4768 mm |
|---|---|
| Width | 1819 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Flexible Fuel |
|---|---|
| Engine volume | 4.7 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 5-spd |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |