Dodge Daytona G-body second facelift (1992–1993)
Dodge Daytona dodge daytona es 3.0
G-body second facelift (1992–1993), 1992–1993. Gasoline · 3.0 L · 141 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.0 s and top speed 120 mph.
G-body second facelift (1992–1993)
1992 - 1993
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
141
Torque
171 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.0 s
Top speed
120 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2469 mm
Dimensions
4491 × 1727 × 1303 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4491 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1303 mm |
| Wheelbase | 2469 mm |
| Wheel size | 195/70R14 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 13 L |
| Fuel tank capacity | 15.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 141 hp |
| Torque | 171 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 120 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.0 s |
| Fuel economy standard | 21 mpg combined |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-independent torsion beam |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |