Dodge Daytona G-body (1984–1986)
Dodge Daytona 200sx
G-body (1984–1986), 1984–1984. Gasoline · 1.8 L · 142 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
G-body (1984–1986)
1984 - 1984
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.8 L
Horsepower
142
Torque
160 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2464 mm
Dimensions
4445 × 1727 × 1295 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4445 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 2464 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.8 L |
| Horsepower | 142 hp |
| Torque | 160 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular |