Dodge Dart A-body (1967–2016)
Dodge Dart dart
A-body (1967–2016), 1967–1967. Gasoline · 3.7 L · 3-speed manual · Rear-Wheel Drive.
A-body (1967–2016)
1967 - 1967
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
5156 × 1930 × 1346 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Intermediate car |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5156 mm |
|---|---|
| Width | 1930 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|