Dodge Dart A-body facelift (1970–1976)
Dodge Dart dart swinger 340 v8
A-body facelift (1970–1976), 1970–1970. Gasoline · 5.6 L · 275 hp · 4-speed manual · Rear-wheel drive.
A-body facelift (1970–1976)
1970 - 1970
26
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.6 L
Horsepower
275
Torque
340 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
5174 × 1930 × 1346 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5174 mm |
|---|---|
| Width | 1930 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 340 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |