Dodge Dart Lancer-based A-body (1960–1966)
Dodge Dart dart phoenix 4-door station wagon
Lancer-based A-body (1960–1966), 1960–1960. Gasoline · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
Lancer-based A-body (1960–1966)
1960 - 1960
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2997 mm
Dimensions
5321 × 1930 × 1397 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Station wagon |
| Doors | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5321 mm |
|---|---|
| Width | 1930 mm |
| Height | 1397 mm |
| Wheelbase | 2997 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|