Dodge Colt fifth generation (1993–1994)
Dodge Colt colt
fifth generation (1993–1994), 1993–1994. Gasoline · 1.8 L · 113 hp · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
fifth generation (1993–1994)
1993 - 1994
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.8 L
Horsepower
113
Torque
118 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2499 mm
Dimensions
4369 × 1689 × 1359 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 30.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4369 mm |
|---|---|
| Width | 1689 mm |
| Height | 1359 mm |
| Wheelbase | 2499 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 113 hp |
| Torque | 118 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 81.0 mm x 89.0 mm |
| Engine code | 4G93 |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |