Dodge Colt fourth generation (1988–1990)
Dodge Colt dodge colt wagon 1.6
fourth generation (1988–1990), 1988–1990. Gasoline · 1.6 L · 92 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 11.4 s and top speed 110 mph.
fourth generation (1988–1990)
1988 - 1990
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
92
Torque
96 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
11.4 s
Top speed
110 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2464 mm
Dimensions
4361 × 1631 × 1359 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
26.0 / 33.0 / 29.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Wagon |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4361 mm |
|---|---|
| Width | 1631 mm |
| Height | 1359 mm |
| Wheelbase | 2464 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 11.9 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 92 hp |
| Torque | 96 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 11.4 s |
| Fuel economy city | 26.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 29.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |