Dodge Charger LD widebody (2020–2023)
Dodge Charger charger widebody
LD widebody (2020–2023), 2020–2023. Gasoline · 6.4 L · 485 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive.
LD widebody (2020–2023)
2020 - 2023
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.4 L
Horsepower
485
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3053 mm
Dimensions
5052 × 1905 × 1486 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Sedan |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5052 mm |
|---|---|
| Width | 1905 mm |
| Height | 1486 mm |
| Wheelbase | 3053 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.4 L |
| Horsepower | 485 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |