Dodge Charger LX (2006–2019)
Dodge Charger gt
LX (2006–2019), 2019–2019. Gasoline · 3.6 L · 300 hp · Automatic · RWD. 0–60 mph in 6.4 s.
LX (2006–2019)
2019 - 2019
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
300
Torque
264 lb-ft
Transmission
Automatic
Drive
RWD
0–60 mph
6.4 s
Wheelbase
3053 mm
Dimensions
5039 × 1905 × 1488 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 30.0 / 23.0 mpg
General information
| Vehicle class | Passenger Car |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5039 mm |
|---|---|
| Width | 1905 mm |
| Height | 1488 mm |
| Wheelbase | 3053 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 264 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | RWD |
Performance
| 0–60 mph | 6.4 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |