Dodge Charger LX (2006–2019)
Dodge Charger charger srt
LX (2006–2019), 2017–2019. Gasoline · 6.2 L · 707 hp · Automatic 8-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 3.6 s.
LX (2006–2019)
2017 - 2019
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
707
Torque
650 lb-ft
Transmission
Automatic 8-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
3.6 s
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3053 mm
Dimensions
5077 × 1905 × 1483 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 22.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Passenger Car |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5077 mm |
|---|---|
| Width | 1905 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 3053 mm |
| Wheel size | 20 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.2 L |
| Horsepower | 707 hp |
| Torque | 650 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 8-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 3.6 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |